Macintosh Bilgisayarlarda Delete Tuşu Nerede?

Evet bu makalemde Macintosh Bilgisayarlarda “Del” yada “Delete”  tuşu kullanımında yaşanan eksiklikten bahsedeceğim. Aslında buna eksiklik de denemez ama bazı kullanıcılar için olmazsa olmaz  olan “Delete” tuşu Macintosh Bilgisayarlarda nerede hangi tuş acaba?

Macintosh bilgisayarınızı aldınız ve  “Bootcamp”  yazılımı yardımıyla Windows işletim sistemlerinden Windows 7 – 8.1 – 10 olan bir herhangi bir sürümünü kurdunuz.Bu tamamen sizin tercihiniz tabi. Her şey iyi güzel ama bir dosyayı sileceksiniz birde baktınız klavyeniz de (Windows tabanlı bilgisayarlar ile birlikte gelen tüm klavyelerde yer alan) “Delete” tuşunu göremediniz. Hemen aklıma meşhur Vizontele filmindeki Şafak Sezer’in repliği geldi.”Baba Delete tuşu yok.Hani Delete tuşu olsa yazılanları silerdik.” Ardından  şu soruyu sizlerde duyar gibiyim 🙂

 Windows tabanlı bilgisayarlarda olan “Delete” tuşu Macintosh bilgisayarımda nerede?

Macintosh bilgisayarın klavyesinde fiziksel bir tuş olmasa da, sağa doğru silmek mümkün. Apple, ileri ve geri silme işlemlerini tek tuşta birleştirmiş.Yalnız geriye doğru silmek için (imlecin soluna doğru) “Delete” tuşu ile yapılırken, ileriye doğru silmek için klavyenin  sol alt köşesinde bulunan “Fn” (function) tuşu ve “Delete” tuşuna basmanız yeterlidir.

Page Up & Page Down Tuşlarının Kullanımı

İnternette sörf yaparken yada herhangibir world belgesi üzerinde çalışma yaparken, bulunduğunuz satırda satır sonuna gitmek için “fn” + Sağ Ok Tuşu, satır başına gitmek içinse tam tersi “fn” + Sol Ok Tuşu, sayfa sonuna inmek içinse “fn” + Aşağı Ok Tuşu, sayfa başına çıkmak içinse “fn” + Yukarı Ok Tuş konbinasyonlarını kullanarak sağlayabiliriz.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
Print Friendly, PDF & Email
Macintosh Bilgisayarlarda Delete Tuşu Nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »