Windows 64Bit İşletim Sistemlerinde e-Beyanname Programı Çalıştırma Yöntemi

Microsoft Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 x64 versiyonlarında e-beyanname programını çalıştırabilmeniz için Microsoft Windows Path ayarlarına yani ortam değişkenleri aşağıdaki gibi bir satır eklemeniz gerekiyor.

Türkçe dili ile windows kullanıcıları için sırasıyla Bilgisayarım Sağ Tuş Özellikler / Gelişmiş Sistem Ayarları / Gelişmiş / Ortam Değişkenleri / Sistem Değişkenleri / Yeni’yi tıklıyoruz. Değer Adı : “ebyn” yazabilirsiniz.Yeni değer : ” %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem ” yazmanız yada buradaki yazılanı kopyalayıp yapıştırmanız yeterli.

İngilizce dili ile windows kullanan arkadaşlar için “Computer” veya “This PC”  Sağ Tuş  “Properties” “Advanced System Settings” Açılan Ekranda  “Advanced” tabında  “Environment” Açılan Ekranda “New”   Açılan Ekranda  “Veriable Name” kısmına “ebyn” yazınız. Hemen altına  “Veriable Value” kısmına ” %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem  ”  yazmanız yeterli.

E-Beyannamenin web sitesinden gerekli programları yani Java 1.4xx ve ebyn’i indirip kuruyoruz.Ardından C:\Program Files (x86)\Java klasörü altinda buluan j2re1.4.2_05 isimli klasörü kopyalayıp C:\Program Files\Java dizini altına yapıştırıyoruz.(C:\Program Files\Java  dizini yoksa  Sağ Tuş “Yeni Klasör” Diyip Adını “Java” Yapınız)
Daha sonra C:\Program Files\Java\j2re1.4.2_05\bin klasörü içinde bulunan
java.*
javaw.*
java.dll
jawt.dll
dosyalarını kopyalayıp c:\ebyn klasörüne yapıştırıyorsunuz.
Bundan sonra c:\ebyn kalsöründeki bdp.bat dosyasını masaüstüne kısayol oluşturup çalıştırabilirsiniz.
NOT: ebyn klasörü kesinlikle C: kök dizininde bulunmalıdır.

  Belirli Gün ve Haftalar

 • Bu hafta Standartlar Haftası
Print Friendly, PDF & Email
Windows 64Bit İşletim Sistemlerinde e-Beyanname Programı Çalıştırma Yöntemi

Windows 64Bit İşletim Sistemlerinde e-Beyanname Programı Çalıştırma Yöntemi” üzerine 5 düşünce

 • 7 Şubat 2020, 17:56
  Permalink

  Merhaba, win10 x64 sistemimde yönergelerinize uyarak ebyn programını çalıştırdım. ancak yeni menüsünden muhsgk beyannamesi yada başka bir beyanname seçip açtığımda beyaz bir sayfa çıkıyor. başka bir şey gözükmüyor. Bu sorun ile ilgili tavsiyeniz varmıdır ?

  Cevapla
  • 2 Ağustos 2021, 14:57
   Permalink

   Windows 10 programı üzerine kurarak hiç çalıştırmadım.Bir tavsiyem bu konuda maalesef olamayacak.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »